Merhaba herkese keyifli pazarlar …

Fotoğraftaki kız çocuğu ne kadar tatlı görünüyor değil mi? Hadi bir hikaye yazalım.. Annesini hazırlanırken gören her çocuk kendisi için boya ve oyuncaktan farklı olmayan bu malzemelerle yavaş yavaş annesini taklit etmeye başlar.. Hepimiz annesinin topuklu ayakkabısını denerken çok mutlu ve sevinçliydik, ilk ojemiz sürüldüğünde ya da ilk rujumuz. Ama aileler bu konuda hassas olmalılar!


Kız çocuklar gelişim basamaklarını hızlı tırmanırlar, bu nedenle de ergenlik belirtilerini yaşıtları olan erkeklerden çok daha önce göstermeye başlayabilirler. Kız çocukları küçük yaştan süse meraklı olurlar ve aileler bu konuda hassas davranmalıdır.

 

12-13 yaşlarında kız ve erkekleri karşılaştırdığında erkeklerin henüz çocuksu özelliklerini devam ettirirken, kızların birer genç kız olma yolunda sabırsızca ilerlediğini görebilirsiniz. Özellikle değişen sosyal ve kültürel yapı, medyanın etkileri de işin içine girdiğinde bir anda çocukluktan çıkan gençlerle karşı karşıyakalırız. Ergenlik döneminde beden algısı ve fiziksel görünüş çok fazla önem taşıdığı için değişimi ilk olarak fiziksel özelliklerde görmeye başlarız. Aslında makyaj yapmak sadece ergenlik döneminde değil kız çocuklar için hayatın her döneminde oldukça ilgi çekicidir.

 Makyaj yapmanın ergen için birden fazla anlamı olabilir. Öncellikle bu büyümenin, yetişkin olmanın göstergesidir, ikici olarak beğenilmek, ilgi çekmek için bir araçtır, üçüncüsü yetişkin otoritesine bir karşı çıkış yoludur, özellikle de anne-baba makyaj yapmasına sert bir tepki veriyorsa…

 Peki anne babaların tutumları?

Öncelikle aileler makyajın çocuk ya da ergen için ne anlama geldiğini anlamalı.

Bu ihtiyacın anlaşıldığını ve farkında olunduğunu göstermek gerekiyor.

Ergenlere makyaj yapması karşısında katı yasaklar getirmek makyajın şiddetini ve otoriteye karşı gelmeyi arttıracaktır ve kurallara karşı gelme heyecanı verecektir.

Baskı kurmak yerine ergenin annesiyle bunu paylaşması için fırsatlar yaratılmalı ve yaşına uygun yapabileceği bakım önerilerini göstermek gerekiyor.

Ergenlik değişim demektir. Ergen anne-babası olarak sizin de değişmeniz gerekir. Aslında çocuk yetiştirmek gelişime ve değişime ayak uydurmak anlamına gelir. Çocuğunuz 10 yaşına geldiğinde ona hala 1 yaşındaymış gibi davranmazsınız 16 yaşına geldiğinde de 10 yaşındaymış gibi davranmamaya özen göstermeniz gerekir. Bu noktada sorunlar daha çok aslında anne-baba ergenin bir yetişkin gibi davranmasını beklediklerinde de sorun yaşabilmektedir. Beklentileri ve sınırları yaş dönemine uygun seviyede belirlemek anne-abalığın zorlu gereklerinden biridir.

Medya, rol modeller derken çocuklar ve ergenler artık pek çok etken için açık durumdalar.Öncelikle yapılması gereken çocuk ve ergenin farkında olmak, farkında olduğunu hissettirmek, ihtiyacına karşılık vermektir.Ama burada dikkat edilmesi gereken bir şey daha var ki saf güzelliğin zamanla pek çok dış etken yüzünden ortadan kalkıyor olması.Yurt dışında pek çok ünlü instagram üzerinden #barebeauty #nomakeup akımlıyla makyajsız fotoğraflarını paylaştılar.Beyonce ‘nin son visual albümündeki Pretty Hurts şarkısı ve video klibinde de üzerinde durulan makyaj, güzellik, kilo, anoreksiya kavramları artık günümüz gençlerinin hatta çocuklarının en büyük problemleri haline geldi.

Çocuklara güzelliklerin sadece dış güzellikle olmadığını ve her insanın güzel olduğunu, farklılıklara saygı duymak gerektiğini, insanları olduğu gibi kabul etme ve empati kurabilmeyi öğretmek gerekiyor.

Kız çocuklarının birer kadına benzemek istediğinden değil de farkında olmadan bunun işlendiğinden bahsediyorum. Yani anne babalar bu tarz konuların takipçisi olmalı, kozmetik ve kırtasiye ürünleri içerisinde ruj şeklinde silgiler, çocuklar için makyaj malzemeleri evet her biri çok tatlı, rengarenk ama hangisi tehlikeli, doğal, sağlıklı gelişim için faydalı araştırmak gerekiyor.