Atalarımızın 18  Mart günü kefeniyle Allah’ın önüne çıktığı ve mücadele ettiği Dünya’ya Türk ırkının asla esir olmayacağını anlattığı kahramansı bir destandır.

Seyid_Onbashi

O gün orada olan ülkeleri şöyle bir tanıyalım.

Alman Ordusu

Alman ordusu, 1914’te dünyanın en güçlü, en etkili ordusu olarak tanınıyordu. Kısa bir dönem mecburi askerlikten sonra uzun süreli ihtiyat görevi yapan erkeklerden oluşuyordu. Çok sayıda deneyimli üst rütbeli subayların eğittiği bu ordu, disiplini ve işleyişiyle de dikkatleri çekiyordu.

İngiliz Ordusu

20. yüzyılın başında İngiliz ordusu, gönüllü ve düzenli askerlerden oluşan küçük bir güçtü. Boer Savaşı’ndan sonra İngiliz Savaş Bakanı Richard Haldane, yabancı bir ülkede savaş ihtimaline karşı Britanya Seferi Kuvvetleri’ni (BEF) oluşturdu. Ağustos 1914’te, 250.000 askerden oluşan İngiliz ordusunun 120.000’i, Britanya Seferi Kuvvetlerine aitti.

Fransız Ordusu

1914 Ocak ayında Fransız ordusu 777.000 Fransız ve 46.000 koloni askerinin oluşturduğu 47 tümenlik bir güçtü. 21 bölgesel kolordu biçiminde teşkilâtlanmış; süvari ve topçu birlikleriyle donatılmış bu gücün büyük bölümü Fransa’nın doğu sınırında yerleşikti.

Avustralya ve Yeni Zelanda orduları

Avustralya Parlamento üyeleri seçmenlerce seçiliyor, federal hükümet bir İngiliz Genel Vali tarafından atanıyordu. Avustralya ordusu 1901’de kuruldu. Başta küçük bir güçtü, kısa zamanda gönüllülerden oluşan düzenli bir ordu hâlini aldı.

Hint Ordusu

Hint Ordusu, Lord Kitchener tarafından, ordu komutanı olduğu 1902-1909 yılları arasında, 10 tümene ayrılmış 155.000 ile 80.000 kişilik bir iç güvenlik güçlerinden oluşturulmuştu. Piyade ve süvarinin dörtte biri, topçunun da tamamı İngilizlerden oluşuyordu.

Kanada Güçleri

1914’te Kanada, özellikle liman bölgelerini korumak amacıyla 3000 kişilik bir düzenli ordu bulunduruyordu. Bu ordu, gönüllü milis güçlerinden oluşuyordu. Savaş çıkma olasılığına karşı Kanada hükümeti, 1914 yazında Kanada Seferi Kuvvetleri’ne asker toplama kararı aldı. Ekim 1914’te 30.000 Kanada askeri İngiltere’ye eğitime geldi.

 

Her yıl 18 Mart günü yaklaştığında gazetelerde, televizyonlarda, kapalı salon toplantılarında, camilerde vs. Çanakkale Savaşı’nın konuşulduğu her ortamda bu savaşın öneminden, 250.000 şehit verdiğimizden, savaşta şehit olan askerlerimizin kahramanlığından söz edilir. Çanakkale’de savaşan ve şehit olan askerler hakkında kalıplaşmış bir ifadeyle “Türk’üyle, Arap’ıyla, Kürt’üyle. tüm vatan evlatları birlikte kahramanca savaştılar…”sözleri söylenir.

57.000 civarında askerimiz savaştığı bu kahramansı savaş dünya tarihinin ve Türk tarihinin  en destansı savaşıdır. Çanakkale savaşı.

Dedelerimizin canla başla mücadele ettiği kurşunların havada çarpıştığı Çanakkale’de askerlerimiz orada bir insanlık örneği de vermiştir. yaralı düşman askerlerini kendi cephelerimize taşıdı ve dünyada savaşta bile insan olunabileceği dersi vermiştir. Şerefiyle kanıyla savaşan ölüme meydan okurcasına cephelerden düşmanın üstüne süngülerle atladığı bir mücadeledir Çanakkale Zaferi.

Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale ve yurdumuzun dört bir yanında şehit olan askerlerimizin dedelerimizin ruhları şad olsun. Kurtuluşun 100. yılında unutulmasın ki yurdumuzu orada böldürmedik. Şimdi de vatanı iç savaşa sürükleyip sözde özerklik adında vatanı bölmeye çalışanlara Bu şanlı Tarihimizi hatırlatırız. 

Ne mutlu Türk’üm diyene!

 

12